Haberler

DİYABETTE YARDIMCI BİTKİSEL ÇÖZÜMLER – TARÇIN VE DİĞERLERİ

DİYABETTE YARDIMCI BİTKİSEL ÇÖZÜMLER – TARÇIN VE DİĞERLERİ


Gerek ülkemiz, gerekse dünyada şeker hastalığına yakalanma oranı son 20 yılda 3 kat artmış durumda. Ülkemiz için rakamlar korkutucu boyutlara ulaşmış durumda. Prediyabeti de sayarsak erişkin nüfusumuzun neredeyse beşte biri maalesef şeker hastası. Hastalığın tedavisinde en etkin çözüm hayat tarzı değişiklikleri diyet ve kilo vermek, düzenli egzersiz yapmak, yeterli ve kaliteli uyku ve stres yönetimi. Bunlar diyabette olmazsa olmazlar. Benim de 29 yıllık klinik pratiğimde en çok sonuç aldığım tedavi tarzı bu. Tabiki yeni jenerasyon diyabet ilaçları ve insülin tedavisi de hastalığın tedavisinde bize yardımcı.

     Diyabet tedavisinde mevcut konvansiyonel ilaçlar ve insülin tedavisine yardımcı bitkisel çözümler de var. Bunlar hakkında yapılan klinik çalışmalar gösteriyor ki, aralarında en etkililerinden bir tanesi de tarçın. Tarçın ağacı (Cinnamomum Zeylanicum ꞊ Seylan Tarçını ve Cinnamomum Chinacu ꞊ Çin Tarçını )

    →Kabukları ve uçucu yağının hipoglisemik(kan şekeri düşürücü) etkisi var. Tarçının bu etkisi, içindeki sinamaldehit ismindeki gitokimyasal maddeden ileri geliyor. Tarçın hücrelere girişte insülin etkisini arttırıp, kan şekerinin düşmesine yardımcı oluyor. Yani insülin direnci azaltıyor. Modern tıbbi tedaviye yardımcı olarak kan şekeri ragülasyonuna(düzenlenmesine)katkıda bulunuyor. Sinamaldehit oranı Çin tarçınında, Seylan tarçınına göre daha fazla

● ABD’de daha çok, kekremsi tada sahip Çin tarçını tercih edilirken, ülkemizde ise daha yumuşak tad ve aromaya sahip Seylan tarçını tercih ediliyor.

    Tarçının marifetleri sadece bununlada bitmiyor. Aynı zamanda uçucu yağının daha belirgin olmak üzere bakteri, virüslere karşı üst solunum yolu enfeksiyonlarında yararlı etkileri var. Ayrıca antiemflumatuar(iltihap/yangı önleyici) orta düzeyde bir etkisi de var. Yemek sonrası içtiğimiz suya tercihen yeşil çaya koyulacak birkaç küçük parça tarçın kabuğunun özellikle post prandial hiperglisemi( tokluk-yemek sonrası şeker yükselmelerinde) etkisini gösterir klinik çalışmalar mevcut.

    Bu konuya ilişkin yol haritanızı çizmeden önce konusunda uzman sağlık profesyonelleri(fitoterapi uzmanları, diğer hekimler, eczacılar) ile görüşmenizde yarar vardır. Sağlıkla kalın.